• Porady dla rodziców
        • KORZYŚCI PŁYNĄCE Z UCZĘSZCZANIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

Edukacja przedszkola jest bardzo ważna dla wszechstronnego rozwoju dziecka :

• Przede wszystkim przedszkole rozwija społecznie.
          • Dziecko poznaje zasady życia w społeczności.
          • Zdobywa przyjaciół, kłóci się z nimi i uczy się rozwiązywać konflikty.
          • Uczy się dzielić z innymi, czekać na swoją kolej, współpracować i... walczyć o swoje.
          • Zabawa w grupie lepiej niż jakiekolwiek tłumaczenia pozwala zrozumieć i doświadczyć, na czym polega współdziałanie.
          • Grupa przedszkolna stanowi małą, różnorodną społeczność, w której uwidoczniają się ludzkie charaktery, temperamenty, zdolności. Komuś wypada pomóc, z kimś jest trudno wytrzymać (ale jakoś trzeba), z kimś innym można się zaprzyjaźnić, a z kimś - pokłócić. Dziecko stopniowo uczy się, jakie zachowania są akceptowane w grupie, a jakie nie. Dowie się, że nie wolno bić ani obrażać innych. Nauczy, że jeśli się kogoś uraziło, warto powiedzieć: "przepraszam". Zrozumie, że trzeba postępować uczciwie.
          • W przedszkolu kształtuje się jego samodzielność, której będzie potrzebował w szkole.
          • Codzienne sytuacje to ważna okazja do uczenia się: rozpoznawania i zaspakajania swoich potrzeb, uczenia się samodzielności i doświadczania poczucia kompetencji, doświadczenia poczucia wspólnoty.
          • Przedszkole naprawdę poszerza horyzonty.
          • Czas spędzony w przedszkolu jest twórczy, gdyż zajęcia zaplanowano tak, by pozytywnie stymulować rozwój intelektualny, emocjonalny i poznawczy dziecka.
          • Uczy myślenia, pozwala zdobywać wiedzę, chłonąć nowe informacje.
          • Dziecko nauczy się także wielu rzeczy, nie zdając sobie z tego sprawy- zajęcia w formie zabawy nie są wyłącznie odpoczynkiem.
          • Z pomocą wychowawcy będzie rozwijał umiejętność porozumiewania się i nawiązywania kontaktu, między innymi poprzez komentowanie opowiadań i obrazków.
          • Śpiewanie i wyliczanki pomogą dziecku opanować artykulację, posługiwanie się głosem, a słuchanie utworów muzycznych nauczy je odróżniać dźwięki i udoskonali słuch.
          • Rysowanie kółek, kresek, wypełnianie obrazków kolorami, pisanie literek rozwinie zdolności manualne dziecka i zapozna je z pismem.
          • Ważne będzie także dla niego poznawanie własnego ciała i jego możliwości na zajęciach fizycznych.
          • Zestawienie przedmiotów według kształtu i barwy, porównywanie ich, oswaja je z matematyką.

Idea przedszkola integracyjnego polega na wychowywaniu w tym samym środowisku maluchów zdrowych i chorych.

To uwrażliwia je na potrzeby drugiego człowieka i uczy tolerancji.

Wiele badań wskazuje na to, że przedszkole daje kilkulatkowi to, czego nie zapewni żadna opiekunka. Przedszkolaki wyprzedzają rówieśników w rozwoju językowym, umiejętności rozwiązywania problemów i szybkości kojarzenia. Niezależnie od grupy wiekowej dzieci chodzące do przedszkola wypadają w badaniach lepiej pod względem emocjonalnym, łatwiej nawiązują kontakty z rówieśnikami i odnajdują się w grupie 3-5 lat. Nie należy dziecka zaskakiwać nową sytuacją. Dobrze jest oswajać je z przedszkolem 2-3 miesiące wcześniej.