• Porady dla rodziców

Droga Mamo! Drogi Tato!

Oto kilka wskazówek, które, mamy nadzieję, pomogą Wam, Drodzy Rodzice, przetrwać te pierwsze, najtrudniejsze chwile rozstania z dzieckiem:

• Nie przeciągaj pożegnania, pocałuj je i wyjdź.

• Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.

• Nie obiecuj: "jeśli, pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz". Kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezencik, ale nie może to być stała forma przekupywania.

• Kontroluj się, co mówisz; zamiast: "już możemy wracać do domu" powiedz:"teraz możemy iść do domu", niby różnica jest niewielka, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.

• Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało,co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres.

• Jeżeli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzała je osoba, z którą rozstanie jest mniej bolesne.

• Nie pytaj dziecka co i ile zjadło tylko w co i z kim się bawiło.

• Pozwól swojemu dziecku zabrać do przedszkola ulubioną zabawkę,przytulankę, to daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i przypomina dom.

• Zawsze znajdź czas by wysłuchać swoje dziecko, to co ma do powiedzenia,nie neguj jego oceny sytuacji, jego uczuć. Podpowiedz mu, że zawsze może liczyć na Ciebie, a kiedy zostaje w przedszkolu na swoją panią nauczycielkę.

• Ty też zaufaj wychowawczyniom swojego dziecka- Waszym wspólnym,nadrzędnym celem jest dobro Twojego dziecka.

• Pamiętaj:żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem!